18 October 2022
Filharmonia Lubelska
Godzina: 19:00
„Sefardic Music” to nowy projekt – nagranie płyty – Milo Kurtisa z udziałem artystów z zespołu MILO Ensemble oraz znakomitych gości: Wojciecha Waglewskiego, Leszka Możdżera i Dave`a Douglasa. Taki zestaw osobowości na jednej scenie to rzadka sposobność! „Sefardic Music” zabrzmi premierowo w sali koncertowej Filharmonii Lubelskiej już 18 października 2022 o godzinie 19:00.
Milo Kurtis od pięćdziesięciu lat jest jedną z najbarwniejszych postaci polskiej sceny niezależnej, związanej z muzyką improwizowaną, world music i free jazzem. Był jednym z pierwszych artystów, którzy otwierali przed polską publicznością nieskończone bogactwo Muzyki Świata. To on w połowie lat 70. razem z Markiem Jackowskim zakładał MAANAM, a potem grał w zespołach Osjan, Voo Voo, Izrael i wielu innych legendarnych polskich zespołach. Grał i nagrywał z legendami światowego jazzu – Tomaszem Stańko, Don Cherr’ym, Bobem Stewart’em, Andy Shepard’em, Dave Douglasem i in.
Z muzyką Żydów sefardyjskich spotkał się po raz pierwszy jako dziecko. Syn greckich uchodźców, odnalazł w niej być może echa własnej rodzinnej historii. Sefardyjczycy też byli wygnańcami. Wyrzuceni pod koniec XV-wieku z Hiszpanii i Portugalii, rozproszyli się po świecie, osiedlając się przede wszystkich w krajach basenu Morza Śródziemnego.
Jako młody człowiek słuchał tej muzyki jako greckiej, nie wiedział jeszcze, że to muzyka Żydów sefardyjskich.
Milo Kurtis postanowił zaaranżować ich muzykę na nowo, w swoim stylu – połączył ją z innymi muzycznymi tradycjami, jazzem i awangardą. Pomieszał języki – pieśni będą wykonywane po grecku, turecku i w języku ladino, używanym przez Sefardyjczyków, wywodzącym się ze średniowiecznego dialektu hiszpańskiego.
Zaproszenie Milo Kurtisa do udziału w projekcie „Sefardic Music” przyjęli jego znakomici przyjaciele: jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich wokalistek i kompozytorek – Kayah, współpracujący z Kurtisem od ponad 50 lat Wojciech Waglewski, wybitny pianista i kompozytor Leszek Możdżer i jeden z najwybitniejszych trębaczy swojego pokolenia nominowany wielokrotnie do Grammy – Dave Douglas. Ten ostatni przylatuje na premierę i trasę koncertową specjalnie z Nowego Jorku.
W projekcie „Sefardic Music” Milo Kurtisowi towarzyszy też oczywiście jego MILO Ensemble, zespół tworzony przez wybitnych muzyków z różnych kontynentów. Dzięki nim ze sceny zabrzmią takie instrumenty jak saksofony, klarnet, flety, harmonium, gitary, darabuka, riq, daf, oud, saz czy santur i kilkadziesiąt innych instrumentów Ten koncert będzie fascynującą podróżą muzyczną w czasie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Lublin.
Muzeum Narodowe w Lublinie jest Partnerem Wydarzenia.