16 October 2022
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Godzina: 19:00

Zapraszamy na koncert zespołu MILO Ensemble z gościnnym udziałem Kayah, Leszka Możdżera, Wojciecha Waglewskiego i Dave’a Douglasa. Nowy projekt multiinstrumentalisty Milo Kurtisa nagrany na płycie „D’en dia en dia. Sephardic Music” premierowo zabrzmi w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

• Bilety w cenie 100 (rzędy A-K) i 80 (rzędy L-W)
Milo Kurtis, polski muzyk, syn greckich uchodźców politycznych, odnalazł w muzyce sefardyjskiej echa rodzinnej historii. Sefardyjczycy – rozproszeni po świecie wygnańcy z Hiszpanii i Portugalii – osiedlali się w krajach śródziemnomorskich. W dzieciństwie artysta słuchając muzyki sefardyjskiej intuicyjnie uznawał ją za lokalną, grecką. Po latach, nawiązując do wspomnień z młodości zaaranżował tę muzykę na nowo. W charakterystycznym dla siebie stylu połączył ją z innymi gatunkami: jazzem i awangardą. Obok pieśni wykonywanych po turecku i grecku, sięgnął również po utwory w języku ladino, używanym przez Sefardyjczyków.
Do realizacji wielokulturowego projektu muzycznego „D’en dia en dia. Sephardic Music” Milo Kurtis zaprosił przyjaciół: jedną z najbardziej charyzmatycznych wokalistek i kompozytorek – Kayah, znakomitego gitarzystę, lidera zespołu Voo Voo – Wojciecha Waglewskiego, wybitnego pianistę i kompozytora – Leszka Możdżera oraz legendarnego trębacza, nominowanego do nagrody Grammy – Dave’a Douglasa.
W projekcie „D’en dia en dia. Sephardic Music” Milo Kurtisowi towarzyszy jego zespół – MILO Ensemble tworzony przez wybitnych muzyków z różnych kontynentów. Na scenie usłyszymy saksofony, flety, gitary, klarnet, harmonium, darabuka, riq, daf, oud, saz, santur i kilkadziesiąt innych instrumentów.
Wystąpią:
MILO Ensemble:
🪘 Milo Kurtis – leader, klarnet, djembe, głos, gongi, instrumenty perkusyjne
🎻 Masha Natanson – głos, skrzypce, instumenty perkusyjne
🎷 Misza Kinsner – saksofon barytonowy, instrumenty perkusyjne, głos
🎷 Bartosz Smorągiewicz – saksofony, nan xiao, duduk, głos
🥁 Mateusz Szemraj – oud, cymbały
🥁 Adeb Chamoun – darbouka, riq, daf, głos, instrumenty perkusyjne
🕹 Jacek Gładkowski – realizacja dźwięku
Goście:
👩‍🎤 Kayah – głos, instrumenty perkusyjne
🎹 Leszek Możdżer – harmonium
🎺 Dave Douglas – trąbka
🎸 Wojciech Waglewski – gitara, dobro
🎼 Arad Emamghoi – daf
💻 Tadeusz Sudnik – elektronika
🎼 Będzie to powrót artysty na scenę Muzeum POLIN. Jako założyciel NAXOS Orchestra w 2015 roku nagrał koncertowy album „Live at POLIN”. W roku 2017 roku muzyk wystąpił w charytatywnym koncercie „Gramy dla Syrii!”.