7 September 2023 9 September 2023
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie

Festiwal Międzykulturowy Współistnienie jest formą artystycznego dyskursu różnorodnych kultur, które przez wieki rozwijały się na terenach Rzeczpospolitej. Wydarzenie koncentruje się na prezentacji pełnego spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Polski.

PROGRAM II EDYCJI FESTIWALU
1. “Amber & Silk project” – koncert prof. dr hab. Marii Pomianowskiej i Yu Mingjie, 7.09.2023, g. 19:00

Maria Pomianowska – profesor doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Trzydzieści lat temu wspólnie z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim zrealizowała rekonstrukcję zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej, fideli płockiej i suki mieleckiej. Artystka wydała 27 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody. Od 30 lat koncertuje jako solistka na całym świecie.

Yu Mingjie – doktorantka w Akademii Muzycznej w Krakowie, studiuje u prof. dr hab. Marii Pomianowskiej. Była dyrektorką wydziału muzyki instrumentalnej i nauczycielką gry na cytrrze chińskiej guzheng w School of Music na Hebei Normal University. Stworzyła i kieruje kilkoma zespołami muzycznymi w Chinach prezentującymi różne gatunki muzyki przeznaczonej na guzheng. Jako solistka intensywnie koncertuje w Chinach, Japonii i Polsce. Ma na swoim koncie wiele publikacji poświęconych technice gry na guzheng. Yu Mingjie jest również kompozytorką kilkakrotnie nagradzaną w Chinach.

2. Józef Skrzek – koncert solowy muzyki organowej, 8.09.2023 – g. 19:00

Laureat Nagrody Mediów Publicznych 2021 to przedstawienie muzyki opartej na tradycji chrześcijańskiej. Od początku lat osiemdziesiątych Józef Skrzek coraz częściej koncertował w kościołach, wykorzystując zarówno tradycyjne organy jak i instrumenty elektroniczne. Od płyty Kantata Maryjna z 1987 regularnie wydaje płyty inspirowane tematyką religijną.

3. MILO Ensemble – koncert własnych utworów zespołu inspirowanych muzyką z różnych zakątków świata, 9.09.2023, g. 19:00

MILO Ensemble, czyli projekt muzyczny Dimitriosa „Milo” Kurtisa, wystąpi w skłądzie: Milo Kurtis (lider, klarnet, djembe, kalimba, didgeridoo, głos, instrumenty perkusyjne), Masha Natanson (śpiew, skrzypce, instrumenty perkusyjne), Bart Smorągiewicz (saksofony, flety), Adeb Chamoun (darbuka, riq, bendir, daf, instrumenty perkusyjne), Mateusz Szemraj (ud, saz, rebab, cymbały), Jacek Gładkowski (space).
World music, wykonywana przez zespół, jest bardziej zbliżona do korzeni etno, a instrumenty, na których grają artyści, pochodzą m. in. z Bliskiego Wschodu, krajów afrykańskich, Mongolii i Indonezji. Każdy z muzyków wnosi własny, odmienny i wyjątkowy wkład w wielokulturową, harmonijną muzyczną mieszankę powstająca z połączenia tych rozmaitych brzmień. W utworach słychać wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskiej muzyki ludowej, zachodniej Afryki, Tybetu, jazzu.

***
Organizatorem Festiwalu WSPÓŁISTNIENIE jest Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO ART, mająca w swoim dorobku realizację m.in takich projektów jak: trzy „Festiwale Kultury Greków Polskich”, sześć „Festiwali Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej, trzy festiwale „Muzyka Świata – Warszawa”, trzy Festiwale „Od Bikiniarzy do Hipsterów – Dzieje kontrkultury w Polsce po II W.Św”, „90 Urodziny Komedy” i wiele innych inicjatyw kulturalnych.
***
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wiceminister MKiDN, Sekretarz Stanu dr Jarosław Sellin.