22 June 2022 23 June 2022
Festiwal Ekumeniczny WSPÓŁISTNIENIE
Godzina: 19:00
Miejsce: Świątynia Opatrzności Bożej
Country: PL
Wielokulturowy „Festiwal Ekumeniczny – WSPÓŁISTNIENIE” odbył się 22 i 23 czerwca 2022 w Świątyni Opatrzności Bożej. Wystąpili wybitni muzycy pochodzenia polskiego, greckiego, żydowskiego i syryjskiego. Pierwszego dnia zagrali Karolina Cicha i Elżbieta Rojek & Spółka oraz MILO Ensemble, w drugim dniu koncert dali Adam Strug, Maria Erdman i Monodia Polska.
_______________________
PROGRAM
22 czerwca 2022, godzina 19:00
  • Karolina Cicha i Elżbieta Rojek & Spółka
  • MILO Ensemble
23 czerwca 2022, godzina 19:00
  • Adam Strug, Maria Erdman i Monodia Polska
WSTĘP WOLNY
_______________________
Podczas Festiwalu usłyszeliśmy pieśni w wielu językach: ukraińskim – dla wyrażenia solidarności z Ukrainą, ponadto także w litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, ladino, po polsku, grecku, tatarsku i w esperanto.
W części kulminacyjnej odbędziemy niezwykłą, muzyczną podróż do miejsc w których narodziły się trzy religie monoteistyczne – judaizm, chrześcijaństwo i islam oraz buddyzm. Zawędrujemy na Daleki Wschód, odwiedzimy Afrykę i obie Ameryki.
Świątynię Opatrzności Bożej wypełniła też muzyka od średniowiecza po wiek XIX. Obok partytur dworskich i klasztornych usłyszeliśmy pieśni będące wyrazem pobożności ludowej.
Wydarzenie wpisujące się w międzykulturowy i międzyreligijny nurt ekumenizmu swoją obecnością i słowem wstępnym uświetnili: arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz oraz sekretarz stanu i Generalny Konserwator Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pan Jarosław Sellin.
_______________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź
Honorowy patronat: Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Generalny Konserwator Zabytków Pan Jarosław Sellin
Organizatorzy: Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Filmoteka Narodowa Instytut – Audiowizualny, Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO ART
Patroni medialni: Gość Niedzielny, Polskie Radio Dwójka , Radio Wnet, TVP Kultura
Więcej informacji: https://tiny.pl/9zqbw